Każdy, kto podróżuje samochodem, ceni sobie tę jego właściwość, kiedy zarówno przyspieszanie, jak i wyhamowywanie przebiega w możliwie jak najłagodniejszy sposób. Dzieje się tak, jeżeli kierowca nie wciska pedału gazu lub hamulca w sposób nagły, ale steruje nimi płynnie w obu kierunkach ich ruchu. Każdy doświadczony kierowca, podczas hamowania, krótko przed całkowitym zatrzymanie pojazdu, powoli zdejmuje nogę z hamulca, zmniejszając w ten sposób siłę opóźnienia. W idealnym przypadku pojazd zatrzyma się bez "szarpnięcia". W przypadku hamowania awaryjnego, w którym chodzi o uzyskanie możliwie krótkiej drogi hamowania, noga pozostaje na maksymalnie wciśniętym hamulcu aż do całkowitego zatrzymania pojazdu. Skutkiem tego pasażerowie w momencie zatrzymania zostają silnie szarpnięci do tyłu, ponieważ w jednej chwili opóźnienie spada od wartości maksymalnej do 0.
Znaczenie szarpnięcia dla automatyzacji.
Chcąc poruszać saniami jednostki liniowej, należy się zająć tematem szarpnięcia.
Wartość szarpnięcia podaje, po jakim czasie t powinno zostać osiągnięte pożądane przyspieszenie.
Gdzie:
Jednostką szarpnięcia jest
Na przykład, jeżeli chcemy, by w ciągu 0,5 s przyspieszenie osiągnęło wartość
potrzebujemy szarpnięcia wynoszącego
.
Jednak jeżeli określamy, że chcemy rozpocząć ruch z przyspieszeniem wynoszącym
nie wprowadzając przy tym wartości szarpnięcia, oznacza to, że pożądaną wartość przyspieszenia uzyskamy po teoretycznie nieskończenie krótkim czasie.
Matematycznie odpowiadałoby to dzieleniu przez 0:
Zgodnie z tym, Wartość szarpnięcia byłaby nieskończenie wysoka.
W rzeczywistości nie jest to możliwe, ponieważ silnik jest ustawiony na podstawie wartości granicznych wydajności i bezwładności przyspieszenia w czasie, który jest co prawda bardzo krótki, ale jego wartość jest większa od 0. W związku z tym wartość szarpnięcia jest bardzo wysoka, ale skończona.
W przypadku transportu towarów wrażliwych lub cieczy, przyspieszenie bez określenia szarpnięcia może się wiązać z uszkodzeniem towarów lub rozlaniem się cieczy w otwartym zbiorniku. Również elementy mechaniczne są wyjątkowo wysoko obciążane ruchem bez wprowadzenia wartości szarpnięcia, ponieważ wszystkie elementy uczestniczące w ruchu będą dążyły do uzyskania pożądanego przyspieszenia w możliwie krótkim czasie.
Korzyściami wynikającymi z wprowadzenia wartości szarpnięcia są zmniejszenie obciążenia przewożonych ładunków i mniejsze obciążenie elementów mechanicznych. Ponadto natężenie dźwięku podczas ruchu z szarpnięciem jest niższe niż w przypadku ruchu bez szarpnięcia. Wadą jest przedłużony czas ruchu i wydłużenie drogi.